İngiltere'de Firefly Ürünü Olan Scoot İsimli Erken Müdahale Yürüteci ile İlgili Yapılan Örnek Bir Çalışmayı Sizlerle Paylaşıyoruz.

SCOOT ERKEN MÜDAHALE YÜRÜTEÇİ

George’un Okuldaki Scooot Deneyimi

Giriş

George, herkesin sevgisini kazanma kabiliyeti olan; dört yaşında, mutlu ve kararlı bir çocuktur. Serebral Palsi'li olan George okula başladığında, zekice davranışlarını ve muhteşem şeyler yapabilme potansiyelini kolaylıkla fark etmemizi sağladı.

George’un öğretmeni olarak, onun sınıfta kendini cihazın üzerine çekebilmesinden, üst bedeninin çok güçlü olduğunu gördüm. George’un gövde kontrolü azdı bu nedenle yardım olmadan dik vaziyette oturamıyordu. George’un bir cihaz olmadan etrafta dolaşabilmesi için tek seçeneği emeklemekti. Sandalyesinden kaldırıldığı zaman genellikle yerde uzanıyordu; sınıftayken veya okul etrafında dolaşırken destekleyici sandalyesinde oturması gerekiyordu. Bu durum onun seçeneklerini sınırlıyordu. Ben ise doğru bir cihaz ile onun kendini ileri doğru itebileceğine ve etrafta bağımsız olarak dolaşabileceğine inanıyordum. İnternette kısa bir araştırmadan sonra, Scooot’u bulduğumda heyecanlandım, mükemmel görünüyordu! Daha da iyisi, dik oturmasını sağlayacak opsiyonel gelişmiş sırt desteği de vardı. Ayrıca Scooot’un görüntüsünü de sevmiştim. Oldukça parlak, eğlenceli ve havalıydı.

Yaklaşımımız

Scooot’u ilk denediğimizde sınıfta halının üzerindeydik. George tekerleklere karşı oldukça ilgiliydi, bakmak için üzerine eğildi fakat kendini itmeyi başaramadı. Fakat okul koridorunun sert zemininde, bağımsız olarak dolaşabildi. Bunu nasıl bu kadar kolay yapabildiğine hayran kaldık. Hatta bu kadar zeki olduğu için okul müdüründen ödül bile kazandı. O zamandan beri, George ilerlemeye devam etti ve Scooot ile halının üzerinde nasıl manevra yapabileceğini de kısa sürede kavradı. George’un mekansal algısının gelişimini görmek harikaydı. Gelecekte eğer kendi başına idare edeceği bir tekerlekli sandalye kullanması gerekirse, Scooot ile başlamak ona avantaj sağlamış olacak.

Scooot’u önce sert zeminde sürdüm ama sonra hemen halının üzerinde de sürebildim.

•   Bağımsızlık

George’un yüksek bir motivasyonu vardı ve bilgisayarlar konusunda oldukça zekiydi, böylece interaktif beyaz tahtaya tek başına geçebilmekten ve bir hikayenin sonraki bölümünü görmek için tahtadaki düğmeyi kullanabilmekten dolayı memnundu.

Yapmak istediğim şeye ulaşabiliyorum. Kendi başıma geçebiliyorum ve seçim yapabiliyorum.

Yakın zamanda sınıfa geri dönüyorduk ve George okul resepsiyonunda ekrana bakmak için durdu ve ilerlemek istemedi. Onu biraz iterek teşvik etmeye çalıştım. George kendini geri itti ve sonra bunu tekrar denemeyeceğimden emin olmak için ellerini tekerlekler üzerinde tuttu. Ekran kapandı dediğimde George, geri sayımı takiben açıklamaya cevaben ileriye doğru hareket etti. Scooot olmadan iletişim kurmak ve anlaşmak imkansız olurdu. Bunun ne kadar moral bozucu olduğunu hayal edebiliyor musunuz?

•   Seçim yapmak

George, emeklemenin bir seçenek olmadığı durumlarda, Scooot ile gitmek istediği yere gidebilir. Keşfetmek için gidip bir fırça aldı ve bundan hoşlandı. Bizimle sözlü olarak iletişim kuramayacağından Scooot olmadan hangi objeyi keşfetmek istediğini asla bilemezdik.

Seçimlerimi bilinçli olarak yapabilirim.

•   Özsaygı ve ‘Yapabilirim’ davranışı

Scooot George’un içeriyi daha fazla keşfetmesini ve bize neler yapabildiğini göstermesini sağladı. Onun kocaman gülümseyişini görmek ve Scooot’u sürerken aldığı övgülerin özsaygısı üzerinde nasıl pozitif bir etki yarattığını görmek harika.

Sonuç

 

Erken yaştaki özel gereksinimli çocukların öğretmeni olarak, Scooot’tan çok etkilendim. Ayrıca Firefly markasının ‘mümkün hale getirmek’ felsefesiyle diğer ürünleri de özel öğrencilerimizde denmek için sabırsızlanıyorum.